Soda i ocet to dwa popularne składniki, które można znaleźć w niemal każdej kuchni. Mają one jednak wiele innych zastosowań poza gotowaniem, co na każdym kroku udowadniamy w poradnikach na naszym blogu. W tym artykule przedstawimy kilka sposobów, w jakie można wykorzystać sodę i ocet w domu.

Soda oczyszczona i ocet

Czy wiesz, że ocet i soda to jedne z najbardziej uniwersalnych produktów w Twojej kuchni? To nie tylko świetne składniki wielu potraw od gotowania po pieczenie, ale też doskonałe naturalne środki czyszczące, które można wykorzystać w wielu sposobach do oczyszczania i pielęgnacji domu. Nie zawsze przecież potrzebne są agresywne środki chemiczne, ani nawet zwykłe detergenty z supermarketu. Bardzo często podczas mycia i sprzątania różnych powierzchni, wystarczą właśnie te dwa produkty. To także dobre zamienniki, jeśli preferujesz bardziej ekologiczne metody sprzątania. Na początek powiedzmy jednak kilka słów o nich samych.

Czym jest ocet?

Ocet to roztwór wodny kwasu octowego, który powstaje w wyniku fermentacji alkoholu. Powstały w ten sposób ocet to substancja chemiczna o niskim ph, czyli kwaśnym odczynie, a ten jest bardzo skuteczny w czyszczeniu różnych powierzchni.

Sam ocet dostępny jest na sklepowych półkach, gdzie można spotkać ten produkt o stężeniu pomiędzy 4 a 10%. Oczywiście im mocniejsze stężenie tym bardziej intensywne smak, zapach, ale także działanie. Ocet często używany jest jako dodatek do sałatek i zup.

Czym jest soda oczyszczona?

Soda oczyszczona to substancja chemiczna o chemicznym wzorze NaHCO3, czyli wodorowęglan sodu. Soda wykorzystywana jest przy produkcji wielu artykułów spożywczych, także bezpośrednio w domu, na przykład do pieczenia ciast.

No dobrze, jak zatem ocet i soda znajdują inne zastosowanie?

Ocet i soda — domowe środki czystości

Ocet świetnie sprawdza się w czyszczeniu powierzchni domowymi metodami. Stosuje się go między innymi do mycia okien. Po zmieszaniu z wodą roztwór odtłuszcza i nabłyszcza przeszklenia, nie pozostawiając smug. Ocet działa antybakteryjnie i ułatwia walkę z przykrymi zapachami, dlatego jest świetnym środkiem do oczyszczania pralek i zmywarek. Równie dobrze sprawdza się do przemywania zmywarek, lodówek i innych urządzeń AGD. Podobnie jak soda.

Jeśli sięgasz po sodę oczyszczoną wyłącznie w trakcie pieczenia ciast, najwyraźniej nie znasz jej dodatkowych właściwości! A przecież od pokoleń korzysta się z niej w ramach domowych sposobów na sprzątanie. Soda wymieszana z wodą może być płynem do naczyń, usuwając z nich plamy czy osady. Jeśli chodzi o deski, na których kroisz m.in. warzywa, taki „eko płyn” wyeliminuje z nich zapachy i zdezynfekuje powierzchnię. Radzi sobie nawet z przypalonymi garnkami – pod warunkiem podgrzania i cierpliwości.

Zastosowanie sody i octu w domowych porządkach

Poniżej przedstawiamy Ci różne zastosowanie sody i octu, dzięki czemu przekonasz się, że warto sięgać p te produkty w trakcie domowych porządków. Z ich pomocą łatwo usuniesz różne zabrudzenia, a także zatory hydrauliczne czy rdzę z dawno nieużywanych sztućców.

Soda i ocet świetnie sprawdzą się podczas:

  • usuwania plam,
  • mycia powierzchni,
  • mycia okien,
  • usuwania rdzy,
  • udrażniania rur.

Usuwanie plam przy pomocy sody i octu

Plamy mogą pojawić się wszędzie i zwykle powstają w nieoczekiwany i niezamierzony sposób. Używając środków chemicznych, łatwo można zniszczyć zabrudzony materiał, ale dzięki sodzie i octowi można w łagodny sposób pozbyć się wiele z typowych zabrudzeń na tkaninach czy meblach. Te dwa środki dobrze nadają się do usuwania:

Plamy na dywanie

Soda i ocet to doskonałe składniki do usuwania plam z dywanów. Aby to zrobić, nałóż sodę na plamę i pozostaw na kilka godzin. Następnie odkurz sodę i spryskaj plamę octem. Odczekaj kilka minut, a następnie wyczyść dywan za pomocą ręcznika lub miękkiej szczotki. Oczywiście nie każdy dywan możesz potraktować w ten sam sposób, ale więcej o tym, jak usunąć plamy na dywanie przeczytasz w innym naszym artykule.

Plamy na ubraniach

Jeśli masz plamę na swoim ulubionym ubraniu, spróbuj nałożyć na nią pastę z sody i wody. Pozostaw pastę na plamie na około 30 minut, a następnie wypierz ubranie w pralce. Możesz również spryskać plamę octem przed włożeniem ubrania do pralki.

Plamy na meblach

Soda i ocet to również doskonałe składniki do usuwania plam z mebli tapicerowanych. Aby to zrobić, nałóż sodę na plamę i pozostaw na kilka godzin. Następnie spryskaj plamę octem i wyczyść mebel za pomocą ręcznika lub szczotki. Podobnie jak w przypadku plam na dywanie, upewnij się najpierw, że tkanina na Twoim meblu może być czyszczona w ten sposób.

Czyszczenie różnych powierzchni

Mieszając sodę oczyszczoną i kilka kropel wody, można stworzyć gęstą papkę, która przyda się do czyszczenia różnych powierzchni. Podobnie jak roztwór octu z wodą, octu z sodą, czy octu i kwasku cytrynowego (to kolejny doskonały środek do czyszczenia obecny w niemal każdej kuchni). jakie powierzchnie można nimi czyścić?

W łazience

Soda i ocet to doskonałe środki do czyszczenia łazienki i to od podłogi, aż przez ceramikę, umywalkę i sedes.

Jednym ze sposobów czyszczenia tych powierzchni jest roztwór wody z octem. Wymieszaj je w proporcjach 1:1 i przelej do spryskiwacza. Spryskaj czyszczone miejsce i przetrzyj miękką szmatką. Zdziwisz się, jak łatwo można pozbyć się dzięki temu brudu. Co ważne, ocet zabija także większość bakterii bytujących w łazience.

Do czyszczenia łazienki możesz też przygotować pastę z sody. Wsyp kilka łyżek sody oczyszczonej do miski i zalej odrobiną wody, a następnie wymieszaj. Taką pastę nakładaj na trudne zabrudzenia, po czym wytrzyj mokrą gąbką. Pastę możesz wykorzystać nawet do czyszczenia fug. Możesz użyć do tego także szczoteczki do zębów. Na koniec wystarczy zmyć resztki pasty ciepłą wodą i przetrzeć roztworem z octu, co nada blasku czyszczonej powierzchni.

W kuchni

Soda i ocet to również doskonałe składniki do czyszczenia kuchni. Możesz nimi wyczyścić niemal wszystkie urządzenia AGD (piekarnik, lodówkę, mikrofalówkę), a także zlew czy blat kuchenny. Na przykład, aby usunąć przypalony tłuszcz z piekarnika, rozsyp na nim grubą warstwę sody i spryskaj wodą. Odczekaj kilka minut, usuń pozostałości przy pomocy gąbki, a na koniec spryskaj octem i wytrzyj do sucha.

Mycie okien

Ocet doskonale sprawdza się do mycia szyb. Nie tylko usuwa tłuste plamy po owadach, ale także doskonale czyści inne zabrudzenia, a przy tym nie pozostawia smug. Podobnie jak w innych zastosowaniach, wystarczy rozpuścić ocet w wodzie w proporcjach 1:2 lub 1:3 i spryskać nim szybę, po czym przetrzeć miękką ściereczką lub papierowym ręcznikiem.

Usuwanie rdzy

Delikatnej rdzy z większości metalowych przedmiotów możesz pozbyć się przy pomocy octu. Po prostu wlej ocet spirytusowy do naczynia w takiej ilości, aby udało się w niej zanurzyć zardzewiały przedmiot i pozostaw na kilka godzin, a potem umyj jak zwykle. Przy okazji chcemy dodać, że soda świetnie radzi sobie z kolei z pożółkłymi garnkami, czy sztućcami ze stali nierdzewnej. Wystarczy wsypać do miski pół szklanki sody, zalać wodą i zanurzyć w roztworze komplet sztućców, aby po kilku godzinach lśnił czystością.

Usuwanie kamienia z czajnika i żelazka

Jeśli zastanawiasz się, jak pozbyć się białego nalotu z wnętrza czajnika lub z żelazka również możesz użyć sody i octu. Jeśli chcesz dowiedzieć się jak to zrobić, koniecznie przeczytaj nasz artykuł pt. Jak wyczyścić żelazko lub Jak usunąć kamień z czajnika.

Ocet i soda oczyszczona do udrażniania rur

Przy pomocy mieszaniny obu produktów, o których dziś mówimy, czyli sody i octu, możemy także udrożnić rury odpływowe. Co prawda potrzebujemy ich już nieco więcej, ale z ich pomocą możemy znacznie poprawić działanie odpływów z toalety, brodzika, wanny, czy umywalki. Wystarczy wsypać do rury 2/3 szklanki sody i zalać ją 1/3 szklanki octu. Gdy środki wejdą ze sobą reakcję, powstanie „mikstura”, która łatwo rozpuści różne organiczne odpadki, będące przyczyną zatoru.

Roztwór wody z octem do usuwania nieprzyjemnych zapachów

To może być dla Ciebie zaskakujące, bo ocet sam w sobie ma nieprzyjemny zapach, ale czy wiesz, że możesz nim neutralizować inne przykre zapachy? Jeśli przykry zapach wydobywa się z lodówki, wystarczy przetrzeć jej powierzchnię octem i wytrzeć do sucha, ale to nie wszystko. Octem możesz usuwać także przykre zapachy z otoczenia. Wlej do miski wrzątek, dodaj kilka łyżek octu i dodaj kilka kropel olejku eterycznego, a stworzysz ekologiczny, skuteczny dyfuzor.

Także sodą możesz pozbyć się nieprzyjemnych zapachów z lodówki. Wystarczy rozsypać opakowanie sody w dowolnym naczyniu i wstawić do lodówki. Soda oczyszczona doskonale absorbuje nieprzyjemne zapach.

Jak wykorzystać roztwór sody z octem?

Czyszczenie żelazka, usuwanie kamienia, mycie okien, to tylko niektóre z domowych porządków, w których pomoże Ci soda i ocet. Roztworu obu tych środków możesz użyć także do:

  • czyszczenia pralki,
  • czyszczenia przypalonych garnków,
  • usuwania pleśni i grzybów,
  • czyszczenia kuchenki gazowej,
  • mycia zmywarki,
  • czyszczenia okapu,
  • odtłuszczania powierzchni,
  • usuwania osadów z mydła,
  • dezynfekcji.

Śledź naszego bloga, a z pewnością znajdziesz więcej zastosowań obu produktów.

Jak pozbyć się zapachu octu?

Zanim zakończymy nasz artykuł, musimy Wam podpowiedzieć, jak poradzić sobie z największym zarzutem wobec „działającego cuda” octu – jego zapachem. Chociaż wśród naturalnych środków do sprzątania ocet nie ma sobie równych, to cechuje go intensywny, drażniący zapach. Nie dyskwalifikuje go to jednak ze zbioru domowych środków czyszczących, bo ten zapach można zneutralizować.

Aby pozbyć się zapachu octu, wystarczy kilka kropel soku z cytryny. Trzeba zamoczyć w nim gąbkę i przetrzeć czyszczoną wcześniej octem powierzchnię.

Soda i ocet — sprzątaj ekologicznie

Jak widzisz, octem i sodą możesz wyczyścić wiele powierzchni w Twojej kuchni i łazience, a w zasadzie w całym domu. Warto mieć je zawsze pod ręką i tu na koniec chcemy Ci zaproponować przygotowanie takiego uniwersalnego środka czystości. Wymieszaj ocet z wodą w proporcjach 1:1, dodaj kilka kropel płynu do naczyń (może być eko) i wymieszaj. Taki roztwór wlej do spryskiwacza i używaj do czyszczenia różnych powierzchni, a po więcej porad, śledź nasz blog.

    * Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Perfect Cleaning spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, adres: Młynarska 48, 01-171 Warszawa, informacji o charakterze marketingowym dotyczących produktów i usług z oferty Spółki, za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej oraz telekomunikacyjnych urządzeń końcowych z wykorzystaniem podanego w formularzu numeru telefonu lub adresu email....więcej

    Pozostałe wpisy

    Porady sprzątające

    Jak prać buty w pralce i ręcznie? Poradnik krok po kroku

    Czyste buty to podstawa dobrego wyglądu i higieny. Czy wiesz, jak je skutecznie wyprać, aby służyły Ci jak najdłużej? Niemal...
    24 kwietnia, 2024
    Porady sprzątające

    Dezynfekcja powierzchni — jak przebiega i kiedy jest potrzebna

    Klawiatura komputera, myszka, smartfon, a nawet biurko — z czym Ci się kojarzą? Z pracą? A czy wiesz, że ich...
    24 kwietnia, 2024
    Porady sprzątające

    Jak usunąć klej z różnych powierzchni?

    Zapewne mało kto z nas się nad tym zastanawia, ale wystarczy się rozejrzeć, aby dostrzec, że kleje są nieodłącznym elementem...
    19 kwietnia, 2024
    Porady sprzątające

    Jak wyczyścić toster i opiekacz do chleba — skuteczne sposoby

    Codzienne użytkowanie tostera i opiekacza do chleba przynosi nam wiele przyjemności w postaci chrupiących kanapek i pysznych tostów. Jednakże, by...
    19 kwietnia, 2024
    Porady sprzątające

    Czym wyczyścić fugi? Domowe sposoby i wskazówki.

    Pleśń i grzyb to najbardziej uciążliwe zabrudzenia, które zanieczyszczają fugi, a co więcej wpływają też na nasze zdrowie. Jednak nie...
    19 kwietnia, 2024
    Porady sprzątające

    Czym i jak wyczyścić zlew? 5 najlepszych sposobów

    Jak wyczyścić zlew, aby pozbyć się zacieków, osadzającej się rdzy, usunąć zabrudzenia, a jednocześnie nie porysować powierzchni i nie uszkodzić...
    19 kwietnia, 2024
    Porady sprzątające

    Soda i ocet — naturalny i ekologiczny sposób na domowe sprzątanie

    Soda i ocet to dwa popularne składniki, które można znaleźć w niemal każdej kuchni. Mają one jednak wiele innych zastosowań...
    19 kwietnia, 2024
    Porady sprzątające

    Jak wyczyścić blachę z piekarnika? Poradnik

    Czy Twoja blacha do pieczenia wygląda, jakby przeszła przez kulinarną bitwę? Spalone resztki jedzenia, tłuste plamy, a może nawet rdza?...
    16 kwietnia, 2024

    Najnowsze wpisy w pozostałych kategoriach

    Uciążliwe zabrudzenia

    Jak usunąć pleśń z silikonu? Domowe sposoby

    Silikon jest powszechnie używany w łazienkach do uszczelniania połączeń między płytkami, wannami, prysznicami i umywalkami. Jest to elastyczny i trwały...
    19 kwietnia, 2024
    Akcesoria do sprzątania

    Jak usunąć kamień z czajnika domowymi sposobami?

    Problem kamienia osadzającego się na ściankach czajnika dotyczy każdego, kto używa czajnika do gotowania wody. Prędzej czy później ściany i...
    19 kwietnia, 2024
    Czyszczenie sprzętów

    Jak wyczyścić pralkę? Domowe sposoby na czyszczenie pralki

    Czasem wrzucisz do pralki spodnie, nie sprawdzając ich zawartości. Od czasu do czasu wypierzesz w niej posłanie psa, a innym...
    19 kwietnia, 2024
    Czyszczenie sprzętów

    Jak odetkać kibel — skuteczne sposoby na zapchaną toaletę

    Czy wiesz, że nawilżane chusteczki toaletowe praktycznie nie rozpuszczają się w wodzie? Często są przyczyną zapchanej toalety. Chociaż nie tylko...
    19 kwietnia, 2024
    Czyszczenie sprzętów

    Czyszczenie okapu – jak skutecznie pozbyć się tłuszczu?

    Główną funkcją okapu kuchennego jest przechwytywanie zanieczyszczeń i zapachów ulatniających się w trakcie gotowania. Wyposażony w filtr okap oczyszcza powietrze...
    19 kwietnia, 2024
    Czyszczenie sprzętów

    Walka ze smogiem w domu – 4 sposoby na walkę ze smogiem

    Smog jest poważnym problemem dla naszego zdrowia i środowiska. O ile na wsiach jego stężeniu nie jest dokuczliwe, o tyle...
    19 kwietnia, 2024
    Czyszczenie sprzętów

    Czym myć lodówkę?

    Lodówka to jedno z najważniejszych urządzeń w naszym domu. To właśnie w niej przechowujemy żywność, która zapewnia nam zdrowie i...
    19 kwietnia, 2024
    Czyszczenie sprzętów

    Czym myć okna – jak myć okna bez smug?

    Wiosenne porządki, generalne sprzątanie przed świętami, czy po prostu rutynowe dbanie o czystość składa się z co najmniej kilku etapów...
    19 kwietnia, 2024