Klawiatura komputera, myszka, smartfon, a nawet biurko — z czym Ci się kojarzą? Z pracą? A czy wiesz, że ich powierzchnia jest pełna różnych drobnoustrojów, z których część może być bardzo groźna dla Twojego organizmu? Nawet na dokumentach roi się od bakterii jelitowych czy kałowych, które nieświadomie przenosisz na twarz i choć sprzątanie z użycie płynów myjących pozwala się pozbyć wielu z nich, to jednak nie wszystkich. Dlatego konieczna jest regularna profesjonalna dezynfekcja powierzchni, przy których pracujesz.
Na czym polega dezynfekcja powierzchni
- dezynfekcję fizyczną, z użyciem party wodnej o temperaturze +100 stopni Celsjusza, stosowanej najczęściej do dezynfekcji sprzętu sanitarnego lub z użyciem promieni UV do niszczenia drobnoustrojów, obecnych w powietrzu;
- dezynfekcję chemiczną z użyciem profesjonalnych środków do dezynfekcji, które często zawierają alkohole, utleniacze, kwasy i inne substancje powierzchniowo-czynne;
- dezynfekcją termiczno-chemiczną, polegającą na połączenie metody chemicznej z działaniem wysokiej temperatury (np. sparzenie wrzątkiem).
Preparaty do dezynfekcji
Czy środki do dezynfekcji powierzchni są bezpieczne
Płyny do dezynfekcji mają za zadanie niszczyć organizmy żywe, które niewidoczne są gołym okiem. Takie mikroorganizmy wpływają na czystość i komfort pracy, ale przede wszystkim na stan naszego zdrowia. Dlatego, aby skutecznie je usuwać, należy stosować silne preparaty do dezynfekcji powierzchni, które zwykle mają w swoim składzie skoncentrowane czynniki, mogące wywoływać różne stany alergiczne i zapalne, choćby wysypkę czy swędzenie skóry. Dlatego za każdym razem sięgając po płyn do dezynfekcji powierzchni, należy zakładać rękawiczki ochronne, choć nie za każdym razem wymagana jest specjalistyczna odzież ochronna.
Poniekąd już o tym wspomnieliśmy, jednak warto zwrócić uwagę na wpływ środków dezynfekujących na nasz organizm w momencie kiedy je wdychamy. Podrażnienia gardła, śluzówki nosa, czy spojówek to tylko część z możliwych skutków ubocznych stosowania środków dezynfekujących. Dlatego zwłaszcza wtedy, gdy używamy środków do mycia powierzchni na bazie chloru lub wodorotlenków, które szybko przenikają do powietrza, warto stosować maseczki.
Gdzie i kiedy należy dezynfekować powierzchnie
Zarówno bakterie, wirusy, jak i grzyby rozwijają się w błyskawicznym tempie, pokrywając dużą część powierzchni, które użytkujemy. Kiedy przenosimy je na ciało i przenikają do naszego organizmu, mogą prowadzić do powstawania chorób i zakażeń. Przenosić je możemy poprzez nieświadomie pocieranie nosa czy ust, ale również poprzez żywność, która znajdowała się w ich pobliżu, a następnie jest przez nas spożywana. Dlatego w zasadzie każdą powierzchnię należy dezynfekować. Wybór odpowiedniej metody zależy od tego, jaka to powierzchnia.
Jak sprawdzić, czy powierzchnia została odpowiednio zdezynfekowana
Chociaż środki dezynfekcyjne skutecznie usuwają większość mikroorganizmów z czyszczonych powierzchni, to możesz się zastanawiać, w jaki sposób sobie z nimi poradziły i czy dana powierzchnia została w całości zdezynfekowania. Nie ma domowych metod sprawdzenia obecności bakterii i wirusów i dopóki nie będą widoczne jako brud, tłuszcz, czy wykwity nie będziesz mógł stwierdzić ich obecności, chyba że przebadasz dezynfekowaną powierzchnię pod mikroskopem. Tak czy inaczej, regularna dezynfekcja jest potrzebna i ma pozytywny wpływ na komfort użytkowania pomieszczenia, jak i nasze zdrowie.
Profesjonalna dezynfekcja powierzchni — jak wykonać
Efektywna dezynfekcja zależy w dużej mierze od dobrania odpowiedniej metody i preparatów. Zupełnie inaczej wygląda dezynfekcja dużych powierzchni z drewna, od tych wykonanych ze szkła czy ceramiki. Ponadto, wybierając preparaty do dezynfekcji blatów, należy sprawdzić, czy są przeznaczone do kontaktu z żywnością. Za każdym razem, należy wykonywać dezynfekcję według instrukcji zamieszczonej na danym preparacie.
Jeśli zależy Ci na dokładnym czyszczeniu i dezynfekcji powierzchni w Twoim biurze czy innym obiekcie firmowym, warto powierzyć ją profesjonalistom, dlatego skontaktuj się z nami.