Główną funkcją okapu kuchennego jest przechwytywanie zanieczyszczeń i zapachów ulatniających się w trakcie gotowania. Wyposażony w filtr okap oczyszcza powietrze z pary wodnej i tłuszczów. Te jednak zbierają się częściowo na jego powierzchni. Jak zatem przeprowadzić skuteczne czyszczenie okapu i pozbyć się tłuszczu?
Jak wyczyścić okap kuchenny?
Przez wiele osób okap kuchenny uważany jest za jeden z najtrudniejszych do czyszczenia kuchennych sprzętów AGD. Wszystko za sprawą tego, że odkłada się na nim duża ilość tłuszczu, którą zasysa wraz z powietrzem. Najczęściej zatrzymuje się on na kratkach, filtrze i obudowie, a więc… na całym urządzeniu. Dlatego warto go regularnie czyścić, zwłaszcza jeśli często z niego korzystamy. Dobrze jest robić to przynajmniej kilka razy w miesiącu, a jeśli często gotujesz przynajmniej raz w tygodniu. Nawet osoby, które mało gotują, powinny czyścić okap przynajmniej raz w miesiącu. Odkładający się przez dłuższy czas brud będzie trudniejszy do usunięcia, tymczasem dzięki regularnym myciu zabrudzeń na okapie możesz zaoszczędzić czas i siły przeznaczone na jego czyszczenie. Jednak, w jaki sposób usunąć zabrudzenia?
Czyszczenie okapu kuchennego
Czyszczenie okapu kuchennego możesz przeprowadzić, używając profesjonalnych środków chemicznych, przeznaczonych do odtłuszczania powierzchni metalowych, które skutecznie rozpuszczają osiadający się tłuszcz i brud. Możesz także zastosować sprawdzone domowe metody. Podstawowym środkiem czyszczącym jest płyn do mycia naczyń, ale grubą warstwę tłuszczu pomoże Ci także usunąć przygotowana wcześniej pasta z sody oczyszczonej i octu. Do czyszczenia warto używać szorstkiej powierzchni gąbki do zmywania naczyń, a przydać może Ci się także szczoteczka do zębów, dzięki której dotrzesz w wiele zakamarków.
Jak wyczyścić okap kuchenny krok po kroku
- Pamiętaj, że okap jest urządzeniem elektrycznym, a więc podłączonym do sieci. Gdy zabierasz się za jego czyszczenie, odłącz go od źródła zasilania.
- Zrób sobie przestrzeń i usuń wszystkie przedmioty, które mogą ograniczać dostęp do okapu, na przykład garnki ustawione na kuchence.
- Przygotuj preparat do czyszczenia okapu lub domowy roztwór odtłuszczający z wody i octu w proporcjach 1:1 i przelej go do butelki ze spryskiwaczem. Ewentualnie rozsyp na jego powierzchni sodę i spryskaj octem, dzięki której usuniesz grubszą warstwę tłuszczu.
- Spryskaj powierzchnię okapu (nawet jeśli wcześniej użyłeś sody), w tym kratkę wodą z octem lub preparatem i pozostaw na kilka minut (5-10 min.)
- Wyczyść spryskaną powierzchnię, używając gąbki do zmywania naczyń. Możesz w międzyczasie wspomagać się przygotowanym roztworem, spryskując na bieżąco czyszczoną powierzchnię.
- Aby nabłyszczyć powierzchnię okapu, zwłaszcza gdy okap wykonany jest z aluminium lub stali nierdzewnej, możesz przetrzeć go oliwą z oliwek.
Jak wyczyścić filtr w okapie
Podczas czyszczenia okapu nie możesz zapomnieć o filtrze. To na nim w dużej mierze osadza się tłuszcz i inne zabrudzenia. Nie każdy filtr oczywiście nadaje się do czyszczenia. Filtry węglowe, papierowe czy flizelinowe to tak zwane filtry jednorazowe, które należy wymieniać co kilka tygodni. Jednak jeśli posiadasz filtr metalowy, możesz go czyścić. Wielu producentów stosuje w swoich okapach filtry, które można myć w zmywarce. Natomiast jeśli nie chcesz myć filtra w zmywarce lub się do tego nie nadaje, umyj go ręcznie. Przed czyszczeniem filtra z użyciem gąbki, namocz go wcześniej w wodzie z płynem do naczyń. Powinien tam poleżeć nawet kilkadziesiąt minut, aby tłusty brud był łatwiejszy do usunięcia. Po tym czasie umyj go pod bieżącą wodą, szorując gąbką z ciepłą wodą i płynem, a następnie dokładnie spłukaj i wytrzyj suchą ściereczką z mikrofibry lub innego miękkiego włókna. Pamiętaj, że czysty filtr pozwala na efektywne działanie całego okapu.
Czyszczenie okapu — dobre praktyki
Zabiegi, które musisz przeprowadzić, aby skutecznie wyczyścić okap, nie są zbyt wymagające. Potrzebujesz jedynie chwili czasu i samodyscypliny, aby wyczyścić tłusty, uciążliwy brud. Jednak możesz uniknąć jego odkładania się, jeśli zdecydujesz się przetrzeć okap chociaż raz na dwa dni i będziesz pamiętać o poniższych praktykach:
- Podczas pracy okapu nie zasłaniaj rusztu filtra.
- Podczas gotowania używaj pokrywek do garnków i patelni. Dzięki nim ograniczysz emisję zanieczyszczeń.
- Przecieraj tłuszcz z okapu używając zwilżonej w ciepłej wodzie z dodatkiem płynu do naczyń gąbki.
- Regularnie wymieniaj filtry jednorazowe lub czyść filtr wielokrotnego użytku.
Czysty okap kuchenny
Czysty okap kuchenny pozwala odprowadzać więcej pary, zaś pochłaniacz lepiej wyłapuje zanieczyszczenia. Dlatego podczas codziennych lub chociaż cotygodniowych porządków warto przyjrzeć się jego wyglądowi i przetrzeć obudowę i kratkę z filtrem. Dzięki temu łatwiej pozbędziesz się, odkładających się na nim cząsteczek tłuszczu, smug i zacieków. Pamiętaj, że regularne czyszczenie okapu wpływa zarówno na jego efektywność, jak i smak przygotowywanych potraw, gdyż w trakcie gotowania, brud, który osiada się na nim może częściowo wpadać do garnków.